Bezpieczeństwo w sieci.
Korzystanie z Internetu ma swoje nieocenione zalety, ale pamiętaj, że nie jest wolne od zagrożeń.
Cyberprzemoc
Przykrym zjawiskiem, z jakim możesz spotkać się podczas użytkowania komunikatora jest cyberprzemoc, czyli zagrożenie polegające na wyrządzaniu krzywdy przez ludzi złośliwych i ordynarnych. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, czy poniżanie kogoś w Internecie. Może to odbywać się na przykład poprzez robienie komuś zdjęć bez jego zgody, a następnie publikowanie ich i rozsyłanie w sieci. Umieszczone w sieci zdjęcie, przedstawiające wydarzenie niemiłe dla osoby na nim uwiecznionej, opatrzone złośliwymi komentarzami, rodzi w niej poczucie upokorzenia i bezradności.
-
Nie pozwól się straszyć i ośmieszać. Nie jesteś sam.
-
Gdy coś cię zaniepokoi, powiedz o tym rodzicom lub wychowawcy.
-
W sytuacji zagrożenia w Internecie możesz skorzystać z pomocy oferowanej pod numerem telefonu: 116 111.
Uzależnienia
Korzystając z Internetu, musisz sobie zdawać sprawę z zagrożeń, jakie mogą pojawić się podczas korzystania z jego usług. Jednym z nich jest uzależnienie od Internetu, które może dotyczyć także i ciebie.
Zastanów się czy:
-
ktoś z twoich znajomych mówił ci, że za długo przesiadujesz przy komputerze?
-
podejmowałeś próby ograniczania korzystania z Internetu?
-
rezygnujesz ze spotkań z przyjaciółmi, aby być dłużej w sieci?
-
odczuwasz potrzebę coraz dłuższego przebywania w sieci?
-
zdarza ci się spędzać w Internecie więcej czasu niż planowałeś wcześniej?
-
ryzykujesz zerwanie kontaktów z przyjacielem, tylko dlatego, że spędzasz dużo czasu w sieci?
Każda pozytywna odpowiedź udzielona na powyższe pytania powinna być dla ciebie ostrzeżeniem, które mówi, że musisz ograniczyć korzystanie z Internetu. Poszukaj innych sposobów spędzania wolnego czasu. Spróbuj utworzyć plan dnia, w którym czas korzystania z Internetu, będzie dokładnie określony.
-
Zbyt częste korzystanie z Internetu może spowodować uzależnienie od niego. W rezultacie możesz zaniedbać naukę i zrezygnować ze swoich dotychczasowych przyjaźni.
-
Zainstaluj na komputerze program antywirusowy.
-
Stosuj trudne do odgadnięcia hasła.
-
W związku z zagrożeniami w sieci bądź ostrożny i nie podawaj wszystkich informacji o sobie oraz nie wysyłaj swoich zdjęć.
-
Podczas przeglądania stron internetowych możesz spotkać się z próbami nawiązania kontaktu z tobą przez osobę podającą się za kogoś innego.
-
Jeśli jesteś w niebezpieczeństwie ,zadzwoń pod numer 116 111 – jest to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
Wirusy też są złośliwe
Korzystając z komputera z dostępem do Internetu, jesteś narażony na ściągnięcie tzw. wirusów, czyli programów mających, w założeniu ich autora, uszkodzić twój komputer. Mogą one skasować dane, wyłączyć komputer, odgrywać niepożądane dźwięki, spowodować wolniejszą pracę komputera, kraść informacje znajdujące się na dysku.
Publikacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci:
https://www.ore.edu.pl/2015/03/bezpieczenstwo-w-sieci/