image003

W dniu 01.03. obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z związku z tym sekcja kulturalna zorganizowała wyjście młodzieży pod pomnik w celu uczczenia Ich pamięci.

Po zakończeniu II wojny światowej członkowie organizacji niepodległościowych, którzy byli przeciwnikami systemu sowieckiego utworzyli nowy związek – Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Zrzeszenie liczyło około 30 tysięcy członków, którzy stali się celem intensywnych działań Urzędu Bezpieczeństwa. Szacuje się, że aresztowano 10 tysięcy opozycjonistów. Wielu z nich zostało skazanych w procesach, które miały miejsce w końcu 40. i na początku 50. lat. Trudna jest do określenia dokładna lista zamęczonych i zamordowanych w ubeckich katowniach. Nieznane pozostają miejsca pochówku wielu ofiar terroru. Po upadku systemu komunistycznego żołnierzom Wolności i Niezawisłości, nazywanych żołnierzami wyklętymi wystawiono pomniki.

Również w Radomiu, gdzie przetrzymywano członków WiN odsłonięto w 2001 r. obelisk w pobliżu dworca kolejowego. Autorem projektu rzeźby przedstawiającej stylizowanego orła jest rzeźbiarz z Radomia Marek Szczepanik.